fbpx

Andrzej Duda podpisał. Nie wszyscy medycy otrzymają dodatek! Pokrętne tłumaczenia.


Subksrybuj nas na Google News

Andrzej Duda podpisał.Spór o dodatki dla pracowników służby zdrowia. Opublikowano ustawę, ale już ją zmieniono. Prezydent podpisał ustawę, która przewiduje, że dodatki za pracę przy COVID-19 będą otrzymywać jedynie medycy skierowani do niej przez wojewodę.

Nowelizacja ustawy covidowej.

Po miesiącu od podpisu prezydenta opublikowano nowelizację ustawy covidowej. Dzięki ustawie wprowadzono dodatki wszystkich pracowników służby zdrowia walczących z COVID-19. Jednak w sobotę parlament opuściła kolejna nowelizacja. Wskazuje ona, że tylko osoby skierowane przez wojewodę otrzymają dodatki.

Nowelizacja w pierwotnym brzmieniu zakładała dodatki tylko dla personelu medycznego skierowanego przez wojewodę do walki z epidemią. Pod koniec października Sejm przyjął jednak poprawkę Senatu, która powiększyła grono beneficjentów do wszystkich pracowników ochrony zdrowia zaangażowanych w walkę z epidemią COVID-19.

Pokrętne tłumaczenia PiS

Politycy PiS tłumaczyli wówczas, że poprawka senacka została w głosowaniu zaakceptowana przez pomyłkę! Dodatkowo twierdzą, że byłoby to zbyt duże obciążenie budżetu. Ponadto dodatek należałby się np również lekarzom, którzy świadczą teleporady. PiS złożył więc projekt kolejnej nowelizacji przywracający wyjściową wersję przepisu dotyczącego dodatków dla medyków. Następnego dnia uchwalono ustawę. Później Senat ją jednak odrzucił uzasadniając, że narusza ona m.in. konstytucyjną zasadę równości.

Minister zdrowia o nowelizacji.

Minister zdrowia zapewnia, że lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i diagności laboratoryjni zaangażowani w walkę z epidemią otrzymają dodatki. Dodatkowo podkreślił, że zwiększono wynagrodzenia od początku listopada.

Udogodnienia w nowelizacji.

Funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służba Ochrony Państwa delegowani do pracy przy epidemii mają prawo do 100 proc. uposażenia w przypadku kwarantanny lub izolacji. Dotyczy to również funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego oraz Służby Więziennej delegowani do zadań przy epidemii.

W nowelizacji są również przepisy dotyczące ułatwienie zatrudniania w Polsce lekarzy specjalistów, którzy uzyskali kwalifikacje zawodowe poza Unią Europejską. Teraz pracują w systemie ochrony zdrowia po spełnieniu wymogów ustawowych. Nowelizacja przewiduje, że do pracy przy COVID-19 będzie można delegować młodych lekarzy, którzy są w trakcie stażu podyplomowego oraz tych, którzy ukończyli staż podyplomowy, lecz nie uzyskali prawa wykonywania zawodu.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments