fbpx

Czy windykacja w każdym przypadku wygląda tak samo?


Subksrybuj nas na Google News

Na temat windykacji krąży dziś naprawdę wiele mitów. Większość osób, które nigdy nie miały z nią do czynienia, kojarzą windykację z brutalnym odzyskiwaniem długów czy obecnością komornika, który przechadza się po domu i wycenia rodzinne skarby. Warto mieć świadomość, jak naprawdę prezentuje się rzeczywistość. Biorąc pod uwagę współcześnie stosowane, legalne, metody, możemy dziś mówić o dwóch rodzajach windykacji – miękkiej oraz twardej. Pierwsza opiera się na metodach, które skupiają się wokół polubownego załatwienia sprawy, w momencie gdy druga obejmuje praktyki, które są znacznie bardziej dotkliwe dla dłużnika. To, która opcja zostanie zrealizowana, zależy w dużej mierze od chęci współpracy dłużnika.

Etapy procesu windykacji – co warto o nich wiedzieć?

Rodzaje windykacji można podzielić między innymi ze względu na poszczególne etapy procesu. W związku z tym, wyróżnia się kolejno: windykację polubowną, sądową oraz egzekucyjną.

  • Windykacja polubowna to w większości przypadków przypomnienia o przekroczeniu terminu płatności, które mają na celu nakłonienie dłużnika do rozliczenia się z wierzycielem najszybciej jak to możliwe. W tym przypadku windykator posługuje się zazwyczaj pisemnymi wezwaniami do zapłaty, negocjacjami telefonicznymi lub pobieraniem gotówki. Wielu windykatorów specjalizuje się w działaniach na rzecz wypracowania ugody pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem, mającej polegać między innymi na rozłożeniu długu na mniejsze części oraz ułożenie harmonogramu ich spłat.
  • Windykacja sądowa, jak sama nazwa wskazuje, opiera się na złożeniu pozwu sądowego, rozpoczęcia postępowania, a co za tym idzie, finalnego uzyskania sądowego nakazu zapłaty należności skierowanego do dłużnika.
  • Windykacja egzekucyjna stanowi ostatni etap i jest najdotkliwsza dla dłużnika. Musi on nie tylko spłacić dług, lecz również pokryć koszty prowadzenia egzekucji i postępowania sądowego. Etap ten obejmuje: skierowanie wniosku do komornika o wszczęcie egzekucji, zajęcie składników majątku dłużnika, a także realizację zajęcia poprzez licytacje lub potrącenie wynagrodzenia.

Windykacja – samodzielnie czy z pomocą?

Samodzielne przeprowadzenie windykacji sprawdza się głównie na pierwszym, polubownym etapie. To właśnie czas wysyłania wezwań do zapłaty, maili z przypomnieniem o zaległym zobowiązaniu, a także kontaktu telefonicznego w celu poinformowania go o długach. Wszystkie te czynności można wykonać samodzielnie, jednak często są one czasochłonne, a przy tym nierzadko wzbudzają silne emocje. Niestety, windykacja polubowna nie zawsze jest w stanie dać to, czego się od niej oczekiwało. W momencie gdy dłużnik celowo unika kontaktu lub notorycznie zgłasza problem z płynnością finansową, konieczne okazuje się wejście na ścieżkę sądową – przygotowanie do tego etapu windykacji we własnym zakresie jest o wiele trudniejsze, przez co wiele osób decyduje się na skorzystanie z pomocy pośrednika. To właśnie on jest w stanie zwiększyć szanse na odzyskanie długu. Do zalet związanych z takim rozwiązaniem zalicza się przede wszystkim możliwość korzystania z profesjonalnej wiedzy, zaplecza, a także doświadczenia ekspertów. Pomoc pełnomocnika to również ogromna oszczędność czasu. Usługi związane z windykacją świadczy między innymi AIF – kancelaria, która funkcjonuje od 2002 roku, umożliwiając klientom zyskanie kompleksowej porady prawnej. Skorzystanie z pomocy firmy czy kancelarii zajmującej się windykacją może pomóc w odzyskaniu długów przez profesjonalne i skuteczne zarządzanie całym procesem windykacji. Ważne jest, by zdecydować się na renomowanych specjalistów, którzy działają zgodnie z obowiązującym prawem, posiadając przy tym szerokie doświadczenie w branży.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments