fbpx

Już wkrótce polscy siatkarze jadą na Mistrzostwa Europy!


1 Udostępnienie
Subksrybuj nas na Google News

Już wkrótce polscy siatkarze jadą na Mistrzostwa Europy!

Mistrzostwa Europy w piłce siatkowej mężczyzn już wkrótce! Turniej odbędzie się w czterech krajach: Polsce, Estonii, Czechach oraz Finlandii. Rozgrywki rozpoczną się 1 września.

Kwalifikacje – kto zagra na Mistrzostwach Europy?

Łącznie do fazy grupowej Mistrzostw Europy w piłce siatkowej mężczyzn 2021 zakwalifikowały się dwadzieścia cztery drużyny. Od początku uczestnictwo w rozgrywkach zagwarantowane miały reprezentacje krajów gospodarzy (Polska, Estonia, Czechy i Finlandia).

Osiem najlepszych zespołów Mistrzostw Europy z roku 2019 także automatycznie otrzymało przepustkę do fazy grupowej (Serbia, Słowenia, Francja, Rosja, Włochy, Ukraina, Niemcy i Belgia). Pozostali uczestnicy musieli wywalczyć sobie udział w rozgrywkach w turnieju kwalifikacyjnym.

Siedem najlepszych zespołów oraz pięć spośród drugich miejsc w poszczególnych grupach zapewniło sobie awans i możliwość występu na Mistrzostwach Europy 2021.

Reprezentacja Polski jest jednym z faworytów tych mistrzostw. Wielu kibiców wierzy w dobre występy naszej reprezentacji tak mocno, że decyduje się na typowanie ME siatkarzy 2021 u bukmacherów, że to właśnie Polska wygra cały turniej.

Podział na grupy

Zakwalifikowane zespoły zostały podzielone na cztery grupy po sześć drużyn. Do każdej z nich został przydzielony któryś z gospodarzy, w którego kraju poszczególne reprezentacje będą rozgrywać swoje mecze.

Polska trafiła do grupy A razem z Serbią, Ukrainą, Belgią, Portugalią i Grecją. Rozgrywki tych drużyn będą odbywały się w Krakowie.

Terminarz, czyli kiedy włączać telewizor?

Terminarz poszczególnych spotkań fazy grupowej został już ustalony. Pierwszy dzień Mistrzostw Europy w piłce nożnej mężczyzn 2021 przypada w środę 1 września. Właśnie w tym terminie o godzinie 19:00 na inaugurację rozgrywek zmierzy się Finlandia z Macedonią Północną w Tampere oraz Estonia z Łotwą w Tallinnie. Polska swój pierwszy mecz rozegra przeciwko Portugalii dzień później, w czwartek 2 września w Krakowie. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 20:30.

Ostatnie mecze tego etapu rozgrywek zaplanowane są na 9 września. Pierwsze spotkania fazy finałowej zostaną rozegrane w Ostrawie w Czechach oraz w Gdańsku. Półfinały i sam finał, a także mecz o trzecie miejsce odbędą się w Katowicach. Spotkanie, które wyłoni Mistrzów Europy w piłce siatkowej zaplanowane jest na 19 września o godzinie 19:30.

Punktacja, czyli kto przejdzie dalej?

Po cztery najlepsze zespoły z każdej grupy przejdą dalej, do ⅛ finału, pozostałe dwa odpadną z turnieju. Kolejność w tabeli ustalana będzie na podstawie punktacji zależnej od wyniku, a konkretniej liczbie wygranych/przegranych setów. Każda z drużyn będzie zapisywać na swoim koncie:

  • 3 pkt za zwycięstwo 3:0 lub 3:1;
  • 2 pkt za wygraną 3:2;
  • 1 pkt za porażkę 2:3;
  • 0 pkt za przegraną 0:3 lub 1:3.

Zostało również ściśle ustalone, co i w jakiej kolejności będzie brane pod uwagę, jeśli jeden lub więcej zespołów zakończy fazę grupową z takim samym wynikiem. Najważniejsze będą wygrane mecze a później łączna liczba zdobytych punktów. Jeśli to nie doprowadzi do rozstrzygnięcia, sprawdzany będzie stosunek setów i małych punktów, a na samym końcu mecze bezpośrednie.

Polska a faza finałowa

Grupa A, w której znajduje się Polska, została uznana za najtrudniejszą. Nie ma się co dziwić, w końcu są tam biało-czerwoni, którzy naszym zdaniem mają duże szanse nie tylko na fazę finałową, ale i półfinały czy sam finał.

Naszym najtrudniejszym rywalem grupowym jest aktualny Mistrz Europy, Serbia. Ten kraj na pewno nie podda się bez walki i zrobi wszystko, aby utrzymać tytuł. Niełatwy może być także mecz z Belgią, którą to Polska wybrała sobie na przeciwnika sama – mieliśmy taki przywilej jako jeden z czterech gospodarzy. Pozostali rywale wydają się w zasięgu naszej reprezentacji.

Zdecydowanie korzystny będzie dla nas fakt, że gramy u siebie. Kibice są niesamowitą siłą napędową dla siatkarzy. Mając na uwadze wieloletnią już formę naszej reprezentacji, zadziwiający jest fakt, że gry wideo związane z siatkówką nie są tak popularne, jak te oparte na piłce nożnej. Kto wie, może nadchodzący turniej pomoże popularności tego pięknego sportu w Polsce.

Trzymamy kciuki za biało-czerwonych i wierzymy, że jak zwykle pokażą klasę! Liczymy na to szczególnie po trudnych chwilach w Tokio.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

1 Udostępnienie

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ