fbpx

Katowice Europejskim Miastem Nauki 2024 – co się wydarzyło w pierwszym półroczu?


Katowice - Europejskie Miasto Nauki 2024
Katowice - Europejskie Miasto Nauki 2024
Subksrybuj nas na Google News

Minęło już ponad pół roku od kiedy Katowice zaczęły nosić zaszczytny tytuł Europejskiego Miasta Nauki 2024. Stolica województwa pozostaje w trendzie transformacji cyfrowej regionu i wszystko wskazuje na to, że ma szanse stać się swoistą „Doliną Krzemową” Polski. W podsumowaniu pierwszego półrocza pomoże nam radca prawny Marta Ostrowska-Wcisło z kancelarii prawnej z Katowic Silesia Legal House (silesialegalhouse.pl), zajmującej się obsługą prawną przedsiębiorców działających w obszarze nowoczesnych technologii na Śląsku i okolicach.   

Przede wszystkim cieszy mnie różnorodność i intensywność wydarzeń, które miały miejsce dotychczas. W każdym tygodniu odbywały się w mieście nie tylko wykłady na ciekawe tematy naukowe – prowadzone w przystępny a nawet humorystyczny sposób, ale i wydarzenia kulturalne, warsztaty, wycieczki i konferencje – podkreśla radca prawny Marta Ostrowska-Wcisło. W styczniu na wystawie prezentowanej przez pracowników Katedry Geologii Stosowanej z Politechniki Śląskiej mogliśmy chociażby dowiedzieć się „ile jest złota w naszym smartfonie”. W lutym rozpoczęły się eventy dotyczące sztucznej inteligencji, w tym roli w rozwoju robotyki. 

Wiosna, można powiedzieć, rozpoczęła się kosmicznie – w marcu mieliśmy okazję zapoznać się z serią pokazów i warsztatów dotyczących sektora kosmicznego i astronautyki. W Planetarium Śląskim mogliśmy obejrzeć łazika Phoenix III skonstruowanego przez studentów Politechniki Śląskiej

W kwietniu pojawiły się tematy z zakresu „Przemysłu przyszłości” – kryptowaluty, innowacyjne modele biznesowe, cloud computing czy nanotechnologie. Maj upływał z kolei pod znakiem pieniądza – podsumowuje radca prawny Marta Ostrowska-Wcisło. Koło Naukowe E-sportu i Gamingu SIDE-QUEST działające przy Katedrze Informatyki Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach poprowadziło wykład o pieniądzu w branży gamingowej i e-sportowej. Niezwykle interesujący był też wykład w Piekarach Śląskich o płatności wzrokiem skierowany do uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej. Moim zdaniem takie tematy „na czasie” to świetny pomysł na zainteresowanie młodzieży nauką i nowymi technologiami. 

W dniach 23-25 kwietnia 2025 roku odbył się za to XVII Europejski Kongres Gospodarczy, na którym pojawiła się m.in. Przewodnicząca Komisji Europejskiej – Ursula von der Leyen. 

W połowie czerwca odbyło się jedno z największych wydarzeń tego roku – 11. Edycja EuroScience Open Forum, która w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach zgromadziła naukowców, badaczy i pasjonatów nauki z całej Europy. Było to wydarzenie niezwykle inspirujące – miałam przyjemność porozmawiać z prelegentami i uczestnikami szczerze zaangażowanymi w projekty transformacji energetycznej czy transformacji cyfrowej – mówi radca prawny Marta Ostrowska-Wcisło. Nie zabrakło tematów dotyczących AI, w tym roli pierwszej na świecie regulacji prawnej dotyczącej sztucznej inteligencjiAI Act. Jako prawnik mogłam dowiedzieć się u źródeł, jakie obawy i trudności związane z regulowaniem AI przez przepisy mają osoby, które biorą udział w jej rozwijaniu albo wykorzystują ją w swojej działalności. W ramach Silesia Legal House zajmujemy się między innymi wsparciem w zgodnym z prawem wdrożeniu systemów sztucznej inteligencji w firmach naszych partnerów biznesowych – dlatego też udział w ESOF 2024 był dla nas niezwykle ważny. 

Śląsk i Zagłębie bez wątpienia są jednym z najlepiej rozwijających się regionów Europy a transformacja z przemysłu ciężkiego na przemysł naukowo-technologiczny z pewnością się opłaci. Cały nasz zespół jest mocno zaangażowany w rozwój Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – będziemy bacznie monitorować i oczywiście brać udział w kolejnych wydarzeniach, jakie przygotowało tegoroczne Europejskie Miasto Nauki.

Silesia Legal House jest marką Kancelarii Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni sp.p.

 

 


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments