Klęska PiS w procesie z prof.Sadurskim “żaden przyzwoity człowiek nie powinien iść w paradzie obrońców białej rasy”


2 comments, 7
Subksrybuj nas na Google News

Prof Sadurski otwarcie i ostro krytykuje partię rządząca oraz Andrzeja Dudę. Twierdzi i podaje dowody na nieuczciwość ostatnich wyborów. PiS próbuje zastraszać profesora pozwami, ale sąd na przykładzie sprawy z 2018 roku podstaw do ukarania Sadurskiego nie widzi.

Wpis Sadurskiego

Chodzi o wpis umieszczony przez profesora na Twitterze 10 listopada 2018 r.

Jeśli ktoś miał jeszcze jakieś wątpliwości, to po ustawce z ostatnich 2 dni powinno być jasne: żaden przyzwoity człowiek nie powinien iść w paradzie obrońców białej rasy, którzy na chwilę schowali swe falangi i swastyki, w zmowie ze zorganizowaną grupą przestępczą PiS— napisał wtedy prof. Sadurski.

W odpowiedzi rządząca partia wytoczyła profesorowi proces cywilny o naruszenie dóbr osobistych. W trakcie procesu profesor bronił się, mówiąc, że użył tego sformułowania w sensie metaforycznym. Zupełnie tak samo, jak Jarosław Kaczyński, nazywając opozycję „zdradzieckimi mordami”, nie miał na myśli zdrajców stanu, ani nie oskarżał nikogo wprost o zamordowanie brata. Profesor tłumaczył też, że chciał przede wszystkim zwrócić uwagę na skrajnie prawicowy kontekst Marszu Niepodległości, na którym – nawet prezydent Andrzej Duda przyznał – padały hasła absolutnie niedopuszczalne. Jak pisze Wyborcza.pl, profesor miał na myśli sterowane przez PiS działania rządu, Sejmu i prezydenta, zmierzające do wprowadzenia autorytarnego ustroju państwa. Byłby to zatem wpis podyktowany troską o kraj.

Uzasadnienie sądu

Jak podkreśliła w czwartek obszernym uzasadnieniu orzeczenia sędzia Sylwia Urbańska, sformułowanie użyte przez Sadurskiego „jest z pewnością ostre, ale mieści się w dopuszczalnej krytyce”.

W tym przypadku wolność wypowiedzi ma prymat przed ochroną dobrego imienia powoda też z uwagi na ocenę stron. Z jednej strony obecnie rządzącej partii politycznej i z drugiej pozwanego jako uczestnika debaty publicznej

— wskazała sędzia.

Sąd nie zgodził się z twierdzeniem strony pozywającej, zgodnie z którym słowa Sadurskiego miałyby być wypowiedzią o faktach. Zdaniem sądu jest to wypowiedź ocenna poprzez użycie metafory. Sąd podkreślił też, że metafora użyta przez Sadurskiego wyrażała w tym przypadku jego opinię o wykorzystywaniu państwa przez partię rządzącą do własnych celów przy użyciu metod niedemokratycznych.

Sędzia Urbańska w uzasadnieniu powołała się też na orzecznictwo Sądu Najwyższego i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Sędzia przypomniała, że SN wskazywał, iż „nie jest wykluczone posługiwanie się nawet drastycznymi, wywołującymi kontrowersję formami ekspresji i poglądów w kwestiach o doniosłym znaczeniu społecznym”.

W uzasadnieniu zauważono też, że Europejski Trybunał Praw Człowieka wskazuje, iż „wolność wypowiedzi odnosi się nie tylko do przychylnych lub neutralnych wypowiedzi, ale też do takich, które mogą być rażące, szokujące czy niepokojące”. „Jak wskazuje Trybunał, tego wymaga pluralizm tolerancja i otwartość, bez których nie może istnieć demokratyczne społeczeństwo” – zaznaczyła sędzia Urbańska.

Szanująca wartości chrześcijańskie partia rządząca zapomniała, niestety, jedną ze złotych myśli Ignacego Krasickiego:

Prawdziwa cnota krytyk się nie boi”.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

2 comments, 7

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
4
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
#wyPAD
#wyPAD
3 miesięcy temu

Gdyby ten sąd był z nadania Ziobry to pan Sadurski nie dosyć ze by przegrał, to skończył by w więzieniu, model białoruski, z tym że w Polsce bedzie jeszcze gorzej, może nie tak jak w Koreii pn, gdzie został by stracony, ale może do tego dojść, gdy pokurcz wyprowadzi Polske z UE. Wtedy za pedofilię beda medale a za krytykę władzy kulka w w podstawę czaszki.