fbpx

Pieniądze tak, kontroli nie. Prokuratura Europejska nie podoba się Suskiemu. Wyraził się jasno


1 comment, 5
Subksrybuj nas na Google News

Fundusz odbudowy zatwierdzony dzięki Lewicy. Pozostaje teraz czekać i uważnie się przyglądać jak będzie rozdysponowany. Niewiele na to wskazuje, żeby PiS oczarowany nową koalicją z Lewicą zmienił taktykę i dzielił te pieniądze sprawiedliwie. Są już tego pierwsze symptomy. Partia rządząca nie lubi kontroli, dlatego opór przed przystąpieniem do Prokuratury Europejskiej jest tak wielki, czego wyraz da ł dzisiaj marek Suski.

Po co i komu potrzebna Prokuratura Europejska?

Urząd Prokuratury Europejskiej powołany na mocy Traktatu z Lizbony pomiędzy 20 członkami Wspólnoty zgodnie z mechanizmem wzmocnionej współpracy. Jego zadaniem będzie prowadzenie dochodzeń w przestępstwach przeciwko budżetowi UE i oszustw w zakresie podatku VAT. Agencja rozpocznie działalność w 2020 roku. Zapisy traktatu jasno mówią, że jest to instytucja powołana do zwalczania przestępstw przeciwko interesom finansowym Unii. Nie jest prawdą to, co słyszy się w mediach narodowych, że jakiś prokurator będzie tu z Brukseli przyjeżdżał i oskarżał za pospolite przestępstwa. Prokuratura Europejska ścigać też będzie przestępców vatowskich. To zastanawiające, dlaczego PiS tak bardzo jest przeciwny tej instytucji.

„Utworzenie Prokuratury Europejskiej to ważny krok w europejskiej współpracy wymiarów sprawiedliwości, który pomoże chronić pieniądze podatników. Nawet jeżeli przestępcy będą działać transgranicznie, będziemy mogli zadbać o to, że zostaną postawieni przed sądem, a pieniądze podatnika – odzyskane” – Urmas Reinsalu, estoński minister sprawiedliwości

Na razie do wzmocnionej współpracy przystąpiło 22 państwa członkowskie: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Włochy.

PiS nie chce niezależnego organu kontrolującego pieniądze z Unii.

Marek Suski w TVP Info twierdzi, że potrzebne są poprawki do ratyfikacji traktatów europejskich. Nie wymienił, o jakie traktaty chodzi. Prokuratura Europejska działa na podstawie Traktatu z Lizbony, który został ratyfikowany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Niezależnie jaki pomysł by się pojawił, to musi zostać odrzucony, bo jest niezgodny z międzynarodowymi standardami – mówił lider PiS na antenie TVP Info.

O Prokuraturze Europejskiej Marek Suski wyraził się jasno –

– To jest jakaś aberracja i nie widze powodów powoływać takie ciało.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

1 comment, 5

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
2
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
znam życie ?czy nie?
znam życie ?czy nie?
2 lat temu

nastała zmiana kombinatorów i prostych cwaniaczków ????