fbpx

Kryształy przyszłości oczyszczające wodę szansą dla Polski.


1 Udostępnienie
Subksrybuj nas na Google News

Naukowcy z Lawrence Berkeley National Laboratory przy Uniwersytecie Kalifornijskim wynaleźli krystaliczny materiał zwany ZIOS, który wychwytuje atomy miedzi ze ścieków. Opracowana przez nich innowacyjna struktura krystaliczna, imituje procesy selektywnego doboru metali zachodzące w świecie natury.

Może to być szansą dla Polski, gdzie występują regularne problemy z wodą

Gdyby udało się upowszechnić tę technologię, to znacznie i przede wszystkim zauważalnie poprawiłoby proces uzdatniania poprzemysłowej wody, poprzez usunięcie z niej metali ciężkich z niespotykaną dotąd precyzją. To z kolei może przyczynić się do rozwiązania coraz poważniejszego problemu niedoboru wody na świecie.

Skuteczna i odporna metoda

Cechą wyróżniającą tę nowatorską strukturę, jest jej wysoka odporność. Kryształy ZIOS wykazują wysoką stabilność aż do 52 dni od zanurzenia w wodzie. Ponadto znacznie lepiej radzą sobie w kwaśnym środowisku niż struktury metaloorganiczne.

Najnowocześniejsze technologie i dynamika molekularna

Aby potwierdzić wysoką skuteczność ZIOS-a, zespół opracował symulację dynamiki molekularnej, która miała wyjaśnić, dlaczego materiał przewyższa dotychczasowe metody wychwytywania metali ciężkich. Jak się okazało, ZIOS w wilgotnym środowisku funkcjonuje na podobnej zasadzie co gąbka absorbująca wodę. Materiał nie rozszerza jednak swojej struktury w sposób losowy, tylko robi to w specyficznym kierunku, co pozwala adsorbować cząsteczki wody.

Rynek przyszłości

Według firmy badawczej Meticulous Market Research wartość globalnego rynku technologii uzdatniania wody do 2025 roku wzrośnie do 221,3 mld dol. W najbliższych latach ma się rozwijać w tempie 6,5 proc. w skali roku.

Dodać należy że uzdatnianie wody kopalnianej metodą tradycyjną są niezmiernie kosztowne, czasochłonne i często nie są w stanie usunąć metali ciężkich z taką dokładnością dokładności.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

1 Udostępnienie

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
2
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ