Krzywoprzysięzca czy krzywoprzysiężca? dyskusja o transparencie Jachiry podczas zaprzysiężenia Andrzeja Dudy


Podczas uroczystego zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na kolejną kadencję przed Zgromadzeniem Narodowym Klaudia Jachira trzymała transparent z napisem “krzywoprzysięzca”

To nie był żaden happening, tylko mój niemy sprzeciw. Osoba, która powinna stać przed Trybunałem Stanu za łamanie konstytucji, teraz na tę konstytucję przysięga

W mediach narodowych natychmiast uznano że Klaudia Jachira popełniła błąd ortograficzny. Ja tak nie uważam, sądzę że pani Klaudia specjalnie wyszukała słowo, które mogło sprowokować do takiego posądzenia i ostatecznie skompromitować krytyków. Nie to jednak było głównym celem posłanki. Chodziło tu o inteligentne nadanie sprawie większego rozgłosu przez wciągniecie zwolenników PiS. W ten sposób słowo krzywoprzysięzca utrwaliło się dziś mocniej, wiec cel został wykonany.

Najpierw wyjaśnijmy znaczenie -Krzywoprzysięzca lub Krzyworzysiężca – oznacza to samo czyli kłamcę; wiarołomcę; zdrajcę

Ekspert przywołany przez dziennik jednego z narodowych mediów Marek Miśko. Odmienia przez przypadki od góry do dołu słowo “krzywoprzysięzca” Twierdzi on że w języku polskim nie istnieje taki wyraz. Pan Marek w swojej wypowiedzi większość uwagi poświęcił jednak na oskarżanie opozycji niż na przeprowadzenie swojego dowodu.

Pan Marek odmieniał rzeczownik w mianowniku i dopełniaczu czyli kogo czego niema ? – krzywoprzysięzcy dalej nie wymienia , może nie pamiętał przypadków.

W dalszym ciągu swojego wywodu narodowy ekspert twierdzi, że brak kreseczki na niektórych literach może zmienić całkowicie znaczenie przekazu. Tutaj nie za bardzo się wysilając zacytował słynne powiedzenie Radosława Sikorskiego kierowane do amerykańskiego przywódcy zawierające słowo “łaska” Pan Miśko założył, że czyta hipotetyczny list do Klaudii Jachiry. Nie ma co tego cytować bo każdy jest w stanie się domyślić co było dalej.

A wystarczyło wystarczyło trochę dobrej woli i …

Szperając w słonikach nie doczytałem w żadnym, że nie ma w języku polskim słowa krzywoprzysiężca, aczkolwiek formą najczęściej używaną jest krzywoprzysięzca.

Sprawdzając wszystkie formy będzie wyglądało to tak – formy alfabetycznie:

krzywoprzysięzca; krzywoprzysięzcach; krzywoprzysięzcami; krzywoprzysięzcą; krzywoprzysięzce; krzywoprzysięzcę; krzywoprzysięzco; krzywoprzysięzcom; krzywoprzysięzców; krzywoprzysięzcy; krzywoprzysiężca; krzywoprzysiężcach; krzywoprzysiężcami; krzywoprzysiężcą; krzywoprzysiężce; krzywoprzysiężcę; krzywoprzysiężco; krzywoprzysiężcom; krzywoprzysiężców; krzywoprzysiężcy 

W porównaniu z tymi błędami polityków PiS, błąd Klaudi Jachiry, który nie okazał się błędem tylko rzadko używaną formą – to pestka

Róża przez “u” otwarte
Rząd przez samo “Ż” ?
Pudzianem polskiej ortografii Andrzej Duda już nie zostanie
ok zauszymy
To już bądźmy konsekwentni piszmy solidarnom Europom
Exit mobile version