Mandat 500 zł za brak maseczki, do tego stracisz prawo jazdy. W samochodzie nie tylko kierowca ukarany będzie.


8 comments, 6
Subksrybuj nas na Google News

Konsekwencje dla kierowców mogą okazać się bolesne. Ryzyko utraty prawa jazdy jest wysokie. Wysoka kara może też spaść za brak maseczki

Oprócz standardowej procedury podczas kontroli drogowej , Policjanci będą też bacznie przyglądać się pasażerom, czy mają maseczki i zapięte pasy dotyczy to wszystkich podróżujących danym pojazdem , bez względu na to kto jedzie danym pojazdem.

Na drodze, kiedy już dojdzie do kontroli, policjant może zweryfikować respektowanie zasad związanych z przemieszczaniem się w okresie pandemii, w tym używania maseczek. Zakrywanie ust i nosa konieczne jest oraz w samochodzie osobowym, w którym poruszają się co najmniej dwie osoby .

Podróżujący autem muszą też pamiętać, że przypadku kontroli drogowej przy legitymowaniu dla ustalenia tożsamości funkcjonariusz może żądać odkrycia ust i nosa. Jak usłyszeliśmy w KGP nakładanie mandatów przez policję za brak maseczki to ostateczność. Jednak w przypadku braku reakcji na pouczenie konsekwencje mogą być kosztowne. Ewentualny mandat wynosi do 500 zł. Poza tym istnieje ryzyko kary administracyjnej – od 5 tys. zł do 30 tys. zł.

Foto z materiałów prasowych KGP.

Sprawdziliśmy jaka jest treść rozporządzenia doprecyzowującego przepisy, w tym również dotyczące używania masek w samochodach.

Tym obowiązkiem są objęte wszelkie sposoby poruszania się na terytorium Polski, a więc również samochodem osobowym, motocyklem, rowerem oraz hulajnogą. Natomiast przepisy dopuszczają wiele wyjątków od reguły, gdy maseczka w samochodzie nie jest wymagana. Oto one.

Z zasłaniania twarzy w trakcie podróży samochodem osobowym można zrezygnować z kilku powodów. Maseczka w samochodzie prywatnym nie jest wymagana, gdy:

  • podróżujemy samodzielnie
  • podróżujemy z osobami, z którymi mieszkamy w jednym gospodarstwie domowym
  • w przypadku dzieci poniżej czwartego roku życia
  • jeśli jest to niewskazane ze względu na stan zdrowia, zaburzenia, niepełnosprawność lub niesamodzielność (nie jest wymagane orzeczenie, ani zaświadczenie)

Co ciekawe masek nie trzeba używać w pracy. Nie muszą stosować ich kierowcy transportu publicznego, ale już pasażerowie – tak. Z treścią rozporządzenia nie do końca pozostaje w zgodzie wypowiedź Ministra Zdrowia, Łukasza Szumowskiego z konferencji prasowej 9 kwietnia:

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski

W samochodzie nie ma obowiązku noszenia maseczek, bo jesteśmy najczęściej w nim sami albo w tym gronie, w którym żyjemy w domu. Maseczki będą obowiązkowe w transporcie publicznym

Naszym zdaniem w kwestii stosowania maseczek w samochodzie prywatnym najlepiej kierować się zdrowym rozsądkiem. Jeśli jedziemy samodzielnie, zakrywanie twarzy nie ma sensu, chyba że za chwilę ktoś do niego wsiądzie. Gdy podróżujemy z osobami z rodziny, również jest to pozbawione sensu. Co innego kiedy poruszamy się autem z osobami, z którymi nie mieszkamy pod jednym dachem. Trzeba też pamiętać, że zakładanie maseczek małym dzieciom może być szkodliwe dla ich zdrowia.

foto z materiałów prasowych GDDKIA.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

8 comments, 6

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
2
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
1
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
5
ZABAWNE
WOW WOW
3
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
3
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
34
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
2
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
9
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Szyszak7
Szyszak7
5 miesięcy temu

Ta “policja” to ma tyle zysku co w pysku… Mogą na skoczyć co najwyżej

Były PL.
Były PL.
5 miesięcy temu

Brawo !!!! Wybraliście władzę to macie !!! Haha.. tylko patrzeć jak będę strzelać. Cyrk PisPL. Haha

antypopis
antypopis
5 miesięcy temu

Do Roboty Niech Się Wezmą Bo Jak Na Razie to My ich utrzymujemy i nikt mi nie bedzie mówił co ja mam robić w swoim aucie

Domin37
Domin37
5 miesięcy temu

To nie jest żadne prawo a szumowski złodziej sobie wymyśla co chce nie ma wprowadzonego stanu nadzwyczajnego więc sobie może sobie te obostrzenia wsadzić w dupe nie ma żadnego śmiertelnego wirsa

Olo
Olo
5 miesięcy temu

Motocyklista w maseczce i kasku!! ?

Plejadianin
Plejadianin
5 miesięcy temu

No niestety rządzi nami syjonistyczna agenda. Zobaczycie sami. Niebawem ujawnienie Obcych (Pentagon już oficjalnie przyznaje że ma technologię pozaziemską) i wprowadzenie światowego rządu pod pretekstem walki z najeźdźcami z kosmosu…

Daro
Daro
4 miesięcy temu

Że kurna co? W tych pustych makówkach się poprzewracało. Jakie maski znowu. Na kurcie na prawo jazdy tego nie uczyli. W najnowszych przepisach ruchu drogowego też o tym nic nie ma. Małym dzieciom maska może zaszkodzić ale takiemu 6 latkowi albo dorosłemu już nie zaszkodzi. Trzymajcie mnie bo nie wytrzymam