fbpx

Morawiecki twierdził, że wszystko dogadał, tymczasem UE stawia ultimatum! “Macie tydzień, inaczej zapłacicie”


2 comments, 9

Komisja Europejska postawi Polsce we wtorek ultimatum – wypełnić orzeczenia TSUE w sprawie sądownictwa w ciągu najbliższego tygodnia albo przygotować się na potężne kary finansowe.

Decyzję zatwierdzili w poniedziałek szefowie gabinetów komisarzy UE. I już przygotowali ją do oficjalnego sformalizowania w ten wtorek na posiedzeniu komisarzy UE pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen w Brukseli.

– To ma być ostatnie ostrzeżenie dla Warszawy – podaje Gazeta Wyborcza.

Komisja Europejska da rządowi siedem dni na podporządkowanie się decyzjom Trybunału Sprawiedliwości UE z zeszłego tygodnia o natychmiastowym zamrożeniu wszelkich działań Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego (w ramach nowego „środka tymczasowego”) oraz do wyroku TSUE, w którym uznano system dyscyplinarny dla sędziów w Polsce za niezgodny z prawem unijnym.

Kary finansowe dla Polski

Jeśli polski rząd nie przystanie na ultimatum, Bruksela zwróci się do TSUE o jak najszybsze nałożenie na Polskę kary finansowej, w tym grzywny narastającej każdego dnia do czasu zamrożenia Izby Dyscyplinarnej.

TSUE nie jest w tej kwestii związany żadnymi widełkami finansowymi, a gdyby Polska nie chciała płacić – choć byłby to precedens – pieniądze w ostateczności Bruksela mogłaby potrącać od funduszy unijnych dla Polski – podaje Wyborcza.

Morawiecki twierdził, że wszystko ma dogadane

Przypomnijmy, że Morawiecki rozmawiał niedawno przy kolacji z Ursulą von der Leyen. Wśród tematów była też praworządność. W środę 14 lipca czyli zaledwie 5 dni temu mówił o swoim spotkaniu z przewodniczącą Komisji Europejskiej. Premier powiedział że sam poruszył temat „zamknięcia artykułu 7”, z intencją jego zamknięcia. Stwierdził, że całe to zagadnienie jest podobne do „brzęczącej osy w pokoju, która niepotrzebnie wleciała przez okno i trzeba jej pozwolić wylecieć, żebyśmy spokojnie mogli z Komisją Europejską zająć się ważniejszymi tematami”. Dziś osa wleciała znowu do gabinetu Morawieckiego i brzęczy że ma siedem dni na odpowiedź.

Mocny komentarz Radosława Sikorskiego


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

2 comments, 9

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
1
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
14
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
4
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
maurycy1953
maurycy1953
1 rok temu

dogadał sie jak z Czechami-barany to zrozumieja jako sukces

gik
gik
1 rok temu

No przecież o to chodzi, byle szybko w objęcia Władimira