fbpx

Przekręty podczas kampanii Dudy? Milion złotych dla prywatnej firmy ze środków NCBiR


1 comment, 2 Udostępnienia
Subksrybuj nas na Google News

Firma odpowiedzialna za kampanię wyborcza Andrzeja Duda otrzymała milion złotych od spółki, która za pieniądze państwowe miała finansować “start-upy” ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Czym jest HyperCrew?

Wiemy, że za sukcesem Andrzej Dudy w 2020 roku stała firma HyperCrew. Prowadzona przez dwójkę ludzi Pawła Bobyka i Andrzeja Rabsztyna, którzy o sobie mówią następująco. „Jesteśmy strategiczno-kreatywną agencją specjalizującą się w nowych mediach. Od ponad 10 lat realizujemy projekty interaktywne dla znanych polskich i światowych marek”. Warto nadmienić, że spółka nie była wcześniej znana w świecie polityki.

Duda wyciąga rękę

Po usługi wcześniej nikomu nieznanej firmy w okolicach maja 2020 sięga sztab wyborczy Andrzeja Dudy. Analitycy są zgodni, właśnie ten model kampanii prezydenckiej umożliwił Dudzie wygraną drugiej kadencji. Łukasz Mężyk (300 Polityka) komentuje sprawę następująco.:

„Sztab Andrzeja Dudy przeprowadził w tej kampanii operację internetowego mikrotargetowania na niespotykaną dotąd w Polsce skalę. Połączenie analizy big data i mediów społecznościowych jak Facebook i platform video jak Youtube, pozwoliło na prowadzenie na tyle spersonalizowanej kampanii, jakby to była kampania lokalna”.

Łukasz Mężyk, 300Polityka

Sztab Dudy skupiał się nie na materiałach ogólnopolskich, lecz wypuścił kilka spotów targetowanych pod różne sprawy i problemy z regionu. Z danych jasno wynika, że sztab Andrzeja Dudy podczas wyborów w 2020 roku zalał social-media rekordową ilością informacji – 1709 reklam w sieci Google Ads i kolejne 820 w ramach platformy Facebook Ads.

Umowa ze spółką HyperCrew kosztowała sztab Dudy półtora miliona złotych. Ale to nie są jedyne duże pieniądze, jakie w tym samym roku otrzymała spółka HyperCrew. Pod koniec maja 2020, zaledwie tydzień po zgłoszeniu się komitetu ze sztabu Dudy spółka otrzymuje milion złotych od spółki Czysta3.vc. – spółki, której głównym celem finansowania są start-upy. W oficjalnym oświadczeniu czytamy.:

„Dzięki inwestycji Czysta3.vc hyperowa ekipa wraz z naukowcami z SWPS rozpoczyna pracę nad wyjątkowym narzędziem, które zrewolucjonizuje targetowanie kampanii reklamowych. Połączenie dziedzin psychologii, socjologii, reklamy oraz sztucznej inteligencji pozwoli na jeszcze skuteczniejsze docieranie do odbiorców. Jesteśmy dumni, że możemy tworzyć tak innowacyjny projekt. Mamy nadzieję, że efekty naszej pracy zobaczycie już niebawem”

Oficjalny komunikat spółki HyperCrew na Facebooku

Pierwotnie spółka Czysta3.vc. powstała z kapitałem 5000 PLN, później podwyższonym do 10 000 o nazwie 303 Innovation Found. Jej założycielem był Radosław Tadajewski, w której ma większość udziałow. Partnerem w firmie jest były minister skarbu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, Dawid Jackiewicz. Wiemy też że jedna ze spółek Tadajewskiego kilka lat temu pracowała przy kampanii dla PiS i wykorzystała te same narzędzia.

Niełatwe pozyskanie pieniędzy

Ze sprawozdań finansowych spółki Czysta3.vc. wynika, że spółka inwestowała poprzez ASI w kolejne pięć spółek. Pieniądze pochodziły tylko i wyłącznie z budżetu NCBiR. Rok później tych inwestycji było aż 9. W tym także spółka HyperBiz z Wrocławia. HyperBiz to spółka założona Pawła Bobyka i Andrzeja Rabsztyna z HyperCrew. Umowa inwestycyjna została podpisana 30 kwietnia 2020 r.

Na samym początku 303 Innovation Fund i wnioskuje aż o 40 milionów z puli Alf Bridge. Wniosek przepada w nie do końca znanych okolicznościach.

Dopiero w czwartek dzięki grupie dziennikarzy Gazety Wyborczej i dziennika internetowego OKO.PRESS sprawa wyszła na jaw. Według dziennikarzy spółka Tadajewskich została wsparta przez list intencyjny Akademii Sztuki Wojennej o uzyskanie którego optował Bartłomiej Misiewicz, który okazał się być znajomym Tadajewskiego. Misiewicz był rzecznikiem MON w czasach Macierewicza, spółka bez problemu otrzymuje dotacje.

Na temat dodatkowego miliona milczą wszyscy. Prezes spółki Radosław Tadajewski miał odpowiedzieć na to pytanie do piątku – nie odpowiedział. Milczy również sama firma HyperCrew.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

1 comment, 2 Udostępnienia

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
1
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
1
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
europ
europ
3 miesięcy temu

od początku było wiadomo że te wybory były zfałszowane i duda powinien już być za kratkami