fbpx

Raport IDEA: Polska stała się pośmiewiskiem świata! Na równi z Salvadorem, Sri Lanką, czy Meksykiem


1 Udostępnienie
Subksrybuj nas na Google News

Najnowszy raport Międzynarodowego Instytutu na rzecz Demokracji i Pomocy Wyborczej (IDEA) zaliczył Polskę do grona państw, gdzie demokracja „jest w odwrocie”. W ciągu ostatniej dekady liczba państw demokratycznych o skłonnościach autorytarnych podwoiła się. Polska znacząco przyczyniła się do niechlubnego trendu.

Raport organizacji został przygotowany na podstawie analizy sytuacji w 165 krajach w latach 2020-2021, a także na badaniu trendów demokratycznych obserwowanych od 2015 r. Badanie pokazuje, że więcej krajów zmierza w kierunku autorytaryzmu, aniżeli demokracji – podaje portal euractiv.pl

Jarosław Kaczyński

Autorzy raportu zwracają uwagę na to, że wzrost tendencji autorytarnych miał ścisły związek z trwającą pandemią COVID-19, która zapewniła niektórym rządom dodatkowe pole do osłabiania demokracji.

Nasz kraj także został zaliczony do grona państw, gdzie demokracja „jest w odwrocie” – to w Polsce w ciągu ostatniej dekady odnotowano największy spadek.

Autorzy zwracają uwagę na kontrowersje związane z ubiegłorocznymi wyborami prezydenckimi (niekonstytucyjne zmiany w prawie wyborczym, ograniczenia wprowadzone na czas pandemii COVID-19 sprzyjające prezydentowi Andrzejowi Dudzie, nadużywanie państwowych zasobów), restrykcyjne ustawodawstwo dotyczące aborcji, uchwalone pomimo publicznego sprzeciwu, ustanowienie „stref wolnych od LGBT” czy osłabienie polskiego sądownictwa.

Polska to jedno z ośmiu państw, w których co prawda odbywają się wolne wybory, lecz osłabione zostały instytucje kontrolujące rząd a prawa obywatelskie nie są należycie respektowane. Obok naszego kraju wymienia się m.in. Węgry, Meksyk, Sri Lankę czy Salwador.

W analizie podkreślono, że 9 lat to średni okres, w jakim antydemokratyczne rządy zstępują ze ścieżki demokracji liberalnej. W Polsce zajęło to jednak 5 lat (2015-2020), przekonują autorzy. Polska jest więc krajem, w którym do erozji demokracji doszło szybciej niż gdziekolwiek indziej – podaje portal euractiv.pl


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

1 Udostępnienie

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
1
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
3
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments