fbpx

Rzecznik Praw Obywatelskich: noszenie w sklepach maseczek bezprawne.


2 Udostępnienia
Subksrybuj nas na Google News

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar ostro skrytykował przepisy epidemiologiczne, które wprowadził PiS. “Przepisy zobowiązujące do noszenia maseczek w sklepach i centrach są wadliwe – twierdzi Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. Uchwalono je bez odpowiedniej podstawy prawnej”.

Adam Bednar przyznaje, że choć zasada ich noszenia jest słuszna, nie ma legalnych podstaw do karania winnych. Zwrócił się do policji z prośbą o wyjaśnienie jak funkcjonariusze radzą sobie w przypadku takich interwencji. Chodzi o działania wobec osób, które pomimo obowiązku zasłaniania ust i nosa w sklepach i centrach handlowych odmawiają noszenia maseczek.

Obowiązek noszenia maseczek w sklepach i centrach handlowych wynika z art. 24 ust. 1 pkt 2d rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Uchwalone w sierpniu przepisy zastąpiły te z czerwca i maja. Jednak zdaniem RPO, każda wersja była wadliwa, bo wydano je z przekroczeniem upoważnienia ustawowego.

Nowe, sierpniowe rozporządzenie znów zostało wydane bez podstawy ustawowej. A to musi mieć wpływ na to, jak policja może egzekwować obowiązek noszenia maseczek. Np. sąd w Kościanie odmówił wszczęcia postępowania w sprawie o nienoszenia maseczki właśnie z powodu wykroczenia przez Radę Ministrów poza delegację ustawową. Jest to co prawda orzeczenie jednostkowe, jednak jego szerokie nagłośnienie może mieć znaczenie dla kształtowania się dalszego orzecznictwa sądów powszechnych – czytamy w komunikacie RPO.

Czytaj także: Duda o “Nowej Solidarności”. “Niech się nazwą Nowa Czajka – będą na czasie”

źródło: money.pl


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

2 Udostępnienia

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
1
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
1
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
3
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments