fbpx

Sklepy dostana nowe uprawnienia covidowe, szkoły “muszą być w końcu otwarte” – Szumowski


1 comment, 1 Udostępnienie
Subksrybuj nas na Google News

Minister Szumowski zapowiada szybkie wprowadzenie przepisu na podstawie, którego sprzedawca odmówi obsługi klientowi bez maseczki. Zdradził też nad czym rząd zamierza pracować i na razie nie myśli o swojej dymisji.

Rozluźnienie jakie zafundowali nam w kampaniach wyborczych Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki wymknęło się spod kontroli. W własnego doświadczenia wiem ponieważ byłem w kilku krajach ostatnio, to mogę stwierdzić że takiego lekceważenia epidemii jak jest w Polsce, nie ma u naszych sąsiadów. Nawet na Ukrainie nie ma takiej opcji żeby ktokolwiek wszedł do sklepu bez maseczki, albo choćby tylko zapłacił za paliwo na stacji benzynowej.

Chcemy wyposażyć w dodatkowe uprawnienia sklepy, by miały prawo nie obsługiwać osób bez maseczek. Będzie to wprowadzone jako norma prawna jeszcze w tym miesiącu – powiedział w rozmowie z “Dziennikiem Gazetą Prawną” minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

Na pytanie czy spodziewany jest wzrost liczby zakażeń w sierpniu, co ma mieć związek z wakacjami, odparł, że “na razie tego nie widać”.

Widzimy też po testowanych kuracjuszach, którzy udają się do sanatoriów, że generalnie w populacji wirusa wcale nie jest dużo – powiedział.

Powrót kwarantanny dla powracających do Polski

Szumowski był również pytany o ewentualne wprowadzenie kwarantanny dla powracających z zagranicy. – Niemcy zdecydowali się np. na wykonywanie testów u podróżnych. Być może pójdziemy ich śladem. Oczywiście wprowadzenie kwarantanny także bierzemy pod uwagę – powiedział. Zaznaczył, że obecnie chorych powracających z zagranicy jest stosunkowo niewielu, więc teraz jeszcze nie ma takiej potrzeby, “ale co będzie się działo za kilka tygodni – trudno powiedzieć”. – Niczego nie wykluczamy. Być może osoby powracające z zagranicy będą musiały przejechać przez “testowy drive-thru” i zrobić wymaz – zapowiedział.

Szkoły trzeba otworzyć bo hamuje to gospodarkę

Mówiąc o zbliżającym się nowym roku szkolnym, minister ocenił, że “szkoły trzeba będzie w końcu otworzyć”. – Ich zamknięcie powoduje, że de facto 2 mln dorosłych jest wyłączonych z aktywności zawodowej. Na to nie możemy już sobie pozwolić. Nie da się funkcjonować przez cały rok w warunkach zamknięcia całego kraju – ocenił.

Czy Morawiecki zostawi Szumowskiego na stanowisku ministra zdrowia, a może dymisja ?

“DGP” zapytał ministra, czy rozważa dymisję. – Jak widać, wróciłem właśnie z urlopu. To nie wygląda raczej na zajęcie się dymisją, tylko koronawirusem. Rekonstrukcja to jest kompetencja premiera i koalicji parlamentarnej. Nie chcę nawet w tym uczestniczyć, mam inne rzeczy na głowie – odpowiedział.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

1 comment, 1 Udostępnienie

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
0
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
1
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
2
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kabanos
Kabanos
1 rok temu

A sprzedawca bedzie mnie reanimowal, to jest dyskryminacja osob chorych, ja nie mogę niczym zaslaniac ust i nosa. Jestem po operacji serca, i mam astme.