Tym razem już oficjalnie: USA chcą dostępu do polskiej miedzi i srebra. Program Zasoby za Przyjaźń?


[boombox_dropcap style=”primary” font_size=”70px” color=”red”
class=”class-name”] T [/boombox_dropcap]

rump razem z amerykańskim biznesem przygląda się Polsce. Szczególne zainteresowanie ostatnio przyciąga największa nasza spółka wydobywcza KGHM.

Dlaczego miedź ? Miedź jest jednym z najlepszych przewodników elektryczności i ciepła

Znajduje zastosowanie w sieciach elektroenergetycznych wysokiego, średniego i niskiego napięcia. Jest też preferowanym i najbezpieczniejszym materiałem przewodzącym używanym w instalacjach elektrycznych w budynkach. Jako niezbędny element energooszczędnych silników elektrycznych i transformatorów, miedź znajduje wiele zastosowań w różnych gałęziach przemysłu wytwórczego, we wszystkich rodzajach transportu i w gospodarstwie domowym. Co istotne, miedź jest stosowana jako wymiennik ciepła w systemach grzewczych i chłodniczych. Może być stosowana jako lity materiał do odprowadzania ciepła, w postaci rur przenoszących czynnik chłodniczy lub jako powierzchnia gromadząca energię słoneczną. Może być używana jako rurka cieplna (ciepłowód) lub element pompy cieplnej, jako materiał na żebra odprowadzające energię do otaczającego powietrza lub doprowadzające energię z otoczenia, albo jako przewodnik ciepła z jednego materiału do innego. Pozwala łatwo ukształtować prostą lub złożoną geometrię w celu uzyskania maksymalnej opłacalności przenoszenia energii.

Typowe zastosowania obejmują: radiatory, chłodnice powietrza i przenośne klimatyzatory w transporcie, radiatory w układach elektronicznych, podgrzewacze wody w zbiornikach, wężownice w klimatyzatorach i w agregatach chłodniczych.

Polacy są naprawdę naiwni. Uważają, że mogą liczyć na Trumpa. Robert Kagan nie wyklucza, że w razie reelekcji Donalda Trumpa USA opuści NATO.

Chętnie wykorzystywana jest w Odnawialnych Źródłach Energii,

w systemach solarnych, w energetyce wiatrowej i w ogniwach fotowoltaicznych, czyli technologiach, na które obecnie chce się przestawić wszystkie gospodarki świata w imię dekarbonizacji (umowa klimatyczna z Paryża z 2015 r. i Agenda Zrównoważonego Rozwoju 2030).

Amerykanie chcą dostępu do polskiej miedzi. Wszystko w imię „przyjaźni”…

Narzekając na system podatkowy w Polsce, wzywając do przyjaźni amerykańsko-polskiej USA ustami swego lobbysty, Rossa Marchanda domagają się możliwości wejścia do Polski amerykańskich firm wydobywczych

W artykule „Sprytniejsze i bardziej sprawiedliwe zasady podatkowe mogą prowadzić do przyjaźni polsko-amerykańskiej”zamieszczonym na portalu Townhall.com autor wyraził ubolewanie, że Polska nie chce dopuścić inwestorów amerykańskich pragnących wydobywać polską miedź i srebro.

Artykuł jest utrzymany w tonie retoryki „kijka i marchewki”. Marchand stawia tezę, że umożliwienie wejścia amerykańskim inwestorom do naszego kraju poprzez zmianę polityki podatkowej, „może podnieść standard życia” Polaków. 

Czy prezydent Trump działa bezpośrednio na polecenie rosyjskich i tureckich przywódców, czy też jest świadomie ślepy na własne porażki.

„Polska i Ameryka mogą utrzymać swoją szczególnie silną więź z korzyścią dla gospodarstw domowych i firm w obu krajach”.

 Ross Marchand jest dyrektorem ds. Polityki dla organizacji Taxpayers Protection Alliance. Organizacja ta określana jest mianem “grupy interesów”.

„W ciągu 30 lat od upadku Muru Berlińskiego Ameryka i Polska nigdy nie miały bliższej więzi” – zaczyna swój tekst Marchand, dodając, że Polska przekształciła się w rozwiniętą gospodarkę rynkową, „wyzwalając się z kajdan państwa komunistycznego”.

Wyjaśnia, że Ameryka „energicznie handluje z Polską – siódmą co do wielkości gospodarką UE – eksportując towary o wartości ponad 4 miliardów dolarów każdego roku”.
I dalej: 

„Jeśli Polska będzie się nadal rozwijać, szanse firm amerykańskich próbujących zdobyć przyczółek w odradzającym się kraju, będą ogromne”.

Szanse dla firm… amerykańskich 

Marchand ostrzega jednak, że jeśli Polacy chcą się cieszyć dobrobytem i „uczciwie handlować ze Stanami Zjednoczonymi”, to 

„muszą zrezygnować z niewłaściwie prowadzonej polityki, która podsyca kumoterstwo i wprowadza zasady przynoszące korzyści dużym, kontrolowanym przez państwo przedsiębiorstwom”.

Czy Trump ,,sprzeda” Polskę Putinowi? Czy możemy podzielić los Kurdów?

Autor wskazuje, że Polska musi zmienić podatki od wydobycia miedzi i srebra, ponieważ 

„stanowią znaczne przeszkody dla amerykańskich firm próbujących inwestować w tym kraju”.

„Polsko-amerykańska przyjaźń – czytamy – może jeszcze bardziej umocnić Polskę na ścieżce dobrobytu, o ile odrzuci błędną politykę podatkową hamującą rozwój”.

Nazwijmy ten program: Zasoby za przyjaźń

„Jednak z czego większość świata nie zdaje sobie sprawę, kraj ma większe rezerwy miedzi i srebra niż zagłębia mineralne, takie jak Chiny i Kongo. Pomimo posiadania bezpieczniejszego i bardziej stabilnego systemu prawa własności niż Chiny i Kongo, polska produkcja górnicza pozostaje daleko w tyle za tymi krajami rozwijającymi się. Na przykład w 2018 r. Kongo wydobywało dwukrotnie więcej ton miedzi niż Polska, a Chiny czterokrotnie prześcignęły Polskę” – czytamy.

wielu amerykańskich „graczy” już próbowało bezskutecznie dobrać się do polskich złóż.

Autor ubolewa, że Polska nie wydobywa znacznie więcej cennych minerałów tylko z powodu „źle zaprojektowanego podatku od produkcji miedzi i srebra.” Przyznaje, że wielu amerykańskich „graczy” już próbowało bezskutecznie dobrać się do polskich złóż.

Trump wystrychnął Polskę na “dudka”. Sorry. Nie mam kasy.

Postkolonializm i cwaniactwo

Tłumaczy, że w przypadku praktycznie każdego innego towaru lub usługi, która pojawi się na rynku opodatkowanie rozpoczyna się dopiero wtedy, gdy sprzedawca produktów odzyska koszty i osiągnie zysk. 

„Ta uświęcona czasowo polityka podatkowa zachęca start-upy do podejmowania ryzyka produkcyjnego. I nawet jeśli wspomniane ryzyko nie przekłada się na sprzedaż lub zyski, rządy pozwalają przedsiębiorcom zrezygnować z przedsięwzięć bez ponoszenia kosztów. Ta polityka napędza rozsądne podejmowanie ryzyka i ostatecznie przyczynia się do wzrostu gospodarczego, jeśli firmy odnoszą sukcesy” – pisze.
Jednak w polskim sektorze wydobywczym – tłumaczy – wydobycie miedzi i srebra musi być finansowane z budżetu, nawet jeśli produkcja nie przynosi zysku.

Autor przywołuje najnowszy raport firmy konsultingowej Ernst & Young z 2019 r., w którym stwierdzono, że źle zaprojektowana polityka podatkowa hamuje rozwój Polski. Jak zauważają analitycy Ernst & Young, „produkcja wydobywanej miedzi w Polsce w porównaniu z jej udokumentowanymi zasobami jest niska jak na międzynarodowe standardy. Wzrost wydobycia miedzi wymaga dużych nakładów inwestycyjnych i zastosowania obecnej technologii w celu uzyskania dostępu do głębszych pokładów miedzi. Od czasu wprowadzenia podatku od wydobycia (MET), wydatki na poszukiwania miedzi w Polsce zostały znacznie ograniczone”.

Polscy decydenci mogą łatwo rozwiązać te problemy

a najlepiej tak  by przynosiły  korzyści korporacjom amerykańskim

Konkludując autor pisze: „Na szczęście polscy decydenci mogą łatwo rozwiązać te problemy i kontynuować rozwój kraju, a obniżając stawki podatku wydobywczego i wiążąc je z zyskami, a nie z wydobyciem, rząd może zachęcać do bardzo potrzebnych inwestycji w nowe branże

Amerykańscy decydenci mogą pomóc, współpracując ze swoimi polskimi odpowiednikami w celu opracowania rozsądnej polityki podatkowej”.

Marchand przekonuje, że umożliwienie wejścia amerykańskim inwestorom do naszego kraju poprzez zmianę polityki podatkowej, „może podnieść standard życia” Polaków. „Polska i Ameryka mogą utrzymać swoją szczególnie silną więź z korzyścią dla gospodarstw domowych i firm w obu krajach” – czytamy.

Warto w tym kontekście przypomnieć niedawne komentarze specjalistów ,którzy komentując „wojskowe” porozumienie Dudy i Trumpa, ocenili je jako wyraz myślenia postkolonialnego „polskiej strony”.

Jak widać, USA po uzyskaniu korzystnego dla siebie celu jakim była neutralizacja polskiego przemysłu zbrojeniowego (brak offsetu dla kupowanego uzbrojenia), przerzucili się na sferę polskiej gospodarki.

Exit mobile version