fbpx

Co wpływa na bezpieczeństwo dziecka w samochodzie?


Toddler girl buckled into her car seat
Subksrybuj nas na Google News

Zakup wymarzonego samochodu jest niezwykle ważną decyzją, której nie powinniśmy podejmować pod wpływem impulsu. Nie możemy skupić się wyłącznie na jego wyglądzie – najważniejsze kwestie dotyczą jego stanu technicznego. Tym bardziej jest to ważne, jeśli nasze auto ma spełniać funkcję samochodu rodzinnego, którym będziemy również przewozić dzieci – ich bezpieczeństwo jest kwestią priorytetową. W jaki sposób sprawdzić  interesujący nas samochód? Jak przystosować go, aby spełniał wszelkie normy bezpieczeństwa?

Numer VIN prawdę nam powie

Przeglądając oferty sprzedaży samochodów można odnieść wrażenie, że większość z nich jest w stanie bliskim temu, w jakim wyjechały z salonu. Jednak czy aby na pewno tak jest w rzeczywistości? Niestety, w wielu przypadkach – nie. Osoby chcące sprzedać samochód przedstawiają go w jak najbardziej korzystnym świetle, jednak my, jako potencjalni klienci, powinniśmy zachować ostrożność i dokładnie sprawdzić, jaka jest historia pojazdu oraz jaki jest jego rzeczywisty stan techniczny. Najprostszym na to sposobem jest sprawdzenie VIN, czyli numeru nadwozia. Warto od razu pytać o ten numer sprzedawcę. Jeśli nie ma on nic do ukrycia, to powinien bez problemu udostępnić nam numer VIN i tym samym umożliwić poznanie historii pojazdu. 

Czy poznanie historii pojazdu jest trudne?

Poznanie historii pojazdu po numerze VIN jest niezwykle proste – wystarczy dostęp do internetu. Na stronie autobaza.pl wpisujemy numer VIN interesującego nas samochodu i… czekamy na wyniki. Czego możemy się w ten sposób dowiedzieć? 

Przede wszystkim poznamy autentyczny przebieg pojazdu (niestety, niektórym sprzedawcom zdarza się tę kwestię przekłamywać), dowiemy się, czy samochód nie brał udziału w kolizjach i sprawdzimy, czy auto nie widnieje w bazie skradzionych pojazdów. W niektórych przypadkach – obejrzymy nawet archiwalne zdjęcia samochodu

Sprawdź VIN – nie pożałujesz

Sprawdzenie samochodu po numerze VIN to podstawowy sposób na sprawdzenie, czy interesujący nas samochód jest rzeczywiście w takim stanie w jakim przedstawia go sprzedawca. Jest to niejako obowiązek nas, klientów, ponieważ dzięki temu możemy upewnić się, czy ten pojazd jest w pełni bezpieczny i czy możemy bez obaw przewozić nim nasze dzieci.  Nie możemy tak ważnej kwestii jak bezpieczeństwo powierzać wyłącznie słowu osoby, która chce sprzedać samochód. To do nas należy ostateczna decyzja, czy ten konkretny pojazd jest naszym wymarzonym, bezpiecznym samochodem rodzinnym. Bez wątpienia, sprawdzenie historii pojazdu po numerze VIN na stronie autobaza.pl ułatwi nam podjęcie tej decyzji.

Jaki fotelik wybrać dla naszego dziecka?

Jeśli historia pojazdu nie budzi naszych zastrzeżeń i podjęliśmy decyzję o zakupie samochodu, to możemy przystąpić do kompletowania jego wyposażenia. Jednym z podstawowych jego elementów dla rodzin z dziećmi jest fotelik samochodowy. Na rynku można znaleźć wiele modeli – jak jednak wybrać ten, który będzie w pełni bezpieczny? Fotelik dobieramy odpowiednio do wagi bądź też wieku naszego dziecka. Jest to niezwykle istotne, ponieważ poszczególne modele są odpowiednio przystosowane do potrzeb danej grupy dzieci. Najlepszy fotelik powinien być łatwy w montażu, niezbyt ciężki, ale jednocześnie wykonany z solidnych materiałów. Powinien posiadać przejrzystą instrukcję, która nie pozwoli na popełnienie błędów narażających zdrowie i życie. Musi on stanowić dobre podparcie dla poszczególnych części ciała malucha, szczególnie tych, które są szczególnie narażone na urazy w razie ewentualnego wypadku (czyli główki i szyi). Ponadto dobrym rozwiązaniem jest regulacja kątów pochylenia fotelika – umożliwia to dziecku wygodny wypoczynek. Kupując fotelik warto dokładnie przyjrzeć się materiałom, z jakich został on wykonany. Niestety, na rynku pojawiają się modele zawierające szkodliwe substancje, które w żadnym wypadku nie nadają się do użytkowania przez dziecko. Ponadto warto sprawdzić ilość gwiazdek przyznanych fotelikowi w testach zderzeniowych ADAC.

Bezpieczeństwo dziecka jest priorytetową kwestią. Warto o tym pamiętać już na etapie zakupu pojazdu i sprawdzić jego historię przy pomocy numeru VIN. Zakup fotelika samochodowego nie powinien być zależny wyłącznie od ceny czy też wyglądu danego modelu. Przede wszystkim należy skupić się na jego budowie, montażu oraz materiałów, z jakich został wykonany. Później nie pozostaje już nic innego, jak cieszyć się komfortową i bezpieczną jazdą nowym samochodem z całą rodziną.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Alicja
Alicja
1 rok temu

Bezpieczeństwo dziecka w aucie jest priorytetem dlatego warto zaopatrzyć się w Smart Kid Belt. Jest to urządzenie, które pozwoli na bezpieczne korzystanie z taksówki, busa czy atokaru. Jest świetnym rozwiązaniem również podczas wakacji gdy za granią wypożyczamy auto. SKB można używać w całej Unii Europejskiej.