fbpx

Czy pracodawca złamał prawo, zwalniając pracownika? Wyjaśniamy zapisy prawne


Subksrybuj nas na Google News

Wielu pracowników wychodzi z założenia, że zwolnienie ich jest praktycznie niemożliwe. Jak się jednak okazuje, w wielu przypadkach pracodawcy decydują się na wręczenie zatrudnionej osobie wypowiedzenia. Czy jest to złamanie praw pracowniczych? To zależy… O tym, kiedy pracodawca łamie prawo wręczając wypowiedzenie, opowiemy w niniejszym wpisie! Zapraszamy do czytania

Kiedy zwolnienie jest niezgodne z przepisami? Przedstawimy najważniejsze informacje

Każdy pracownik, który uważa, że będąc zwolnionym, pracodawca złamał przepisy ma prawo do ubiegania się swoich należności. Zanim, jednak do tego przejdziemy, dokładnie przeanalizujmy, kiedy zwolnienie pracownika jest uznane za złamanie przepisów. Zgodnie z obowiązującymi zapisami prawnymi pracodawca nie ma prawa zwolnić pracownika nieobecnego, który przebywa na urlopie bądź na zwolnieniu lekarskim. Do osób, które podlegają ochronie przed zwolnieniem, zalicza się także kobiety w ciąży lub te przebywające na urlopie macierzyńskim. To jednak nie wszystko! Prawa pracownika jasno wskazują, że w jakiej formie ma zostać przekazane zwolnienie. Z pewnością nie uznaje się tego, które zostało przekazane ustnie. Pamiętaj, również, że zwolnienie nie daje prawa do skrócenia okresu wypowiedzenia, którego czas trwania zależy od stażu pracy. Możliwe to jest dopiero po obustronnym uzgodnieniu i zawarcia w tym celu porozumienia. Pojawia się zasadnicze pytanie – czy pracodawca może nie powiadomić o powodzie zwolnienia? Oczywiście, że nie! Każdy pracownik ma prawo wiedzieć, dlaczego został zwolniony!

Przywrócenie do pracy? Odszkodowanie? Sprawdź, o co możesz się starać

Co zrobić, kiedy zwolnienie nie spełnia obowiązujących przepisów? Rozwiązaniem jest skierowanie sprawy do sądu. Pamiętaj, jednak, że niezbędne są wszelkie dokumenty będące dowodem na to, że pracodawca złamał obowiązujące przepisy z zakresu kodeksu prawa pracy. W sądzie możesz starać się zarówno o ponowne przywrócenie do świadczenia obowiązków zawodowych, jak i o uzyskanie odszkodowania. Ma ono na celu zrekompensować poniesione szkody odniesione w okresie bez zatrudnienia. Wiele osób wychodzi z błędnego założenia, że wygranie sprawy z pracodawcą jest niemożliwe! Nic bardziej mylnego! Z pomocą doświadczonych adwokatów, jakich znajdziesz na stronie i-kancelaria.pl, przyjmiesz odpowiednią strategię działania, ale nie tylko! Podejmując współpracę z profesjonalistami, zyskasz pewność, że przygotowane przez Ciebie dokumenty będą wystarczające dla sądu. Czas, abyś właściwie zadbał o przestrzeganie Twoich praw! Kancelaria Ptak & Wspólnicy świadczy również pomoc dla pracowników zagranicznych! Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś już teraz podjął odpowiednie działania! Sprawdź koniecznie i skorzystaj z konsultacji prawnej!


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments