fbpx

Rozmiar opon – dlaczego warto wybrać odpowiedni?


Subksrybuj nas na Google News

Gdy wybieramy nowe opony do naszego samochodu, zaraz po modelu przychodzi czas na wybór rozmiaru oraz indeksów prędkości i nośności. Są to trzy najważniejsze parametry, których nie można zignorować. Tylko właściwie dobrany rozmiar opon zapewni bezpieczeństwo, komfort jazdy i optymalne osiągi. Jak wybrać odpowiedni? Podpowiadamy w artykule!

Czym się kierować przy wyborze rozmiaru opon?

Wybierając rozmiar opon warto stosować prostą zasadę – wymiary oraz indeksy powinny być zgodne z zaleceniem producenta samochodu. Zakupione opony nie mogą posiadać niższej nośności oraz wymiarów, niż jest wskazane w oryginalnej specyfikacji.

Jak znaleźć właściwy rozmiar opon do własnego samochodu? Jest to bardzo proste! Zalecany rozmiar komfortowo znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym auta. Jeśli z kolei mieliśmy dobrze dobrane na przykład opony całorczone już wcześniej, można zasugerować się ich rozmiarem, który jest wytłoczony na ścianie bocznej.

Indeks prędkości i nośności

Są to dwa bardzo ważne parametry przy wyborze nowych opon i nie każdy kierowca ma świadomość, co oznaczają. Zły dobór indeksów może nieść ze sobą szereg przykrych konsekwencji. Na szczęście są to stosunkowo proste pojęcia, które są ze sobą powiązane.

 • Indeks prędkości – określenie maksymalnej dozwolonej prędkości, z jaką można poruszać się na danym ogumieniu przy maksymalnym obciążeniu. Oznaczona jest w formie litery alfabetu, pod którą kryje się konkretna wartość (np. V = maks. 240 km/h).
 • Indeks nośności – określenie maksymalnego dozwolonego obciążenia, z jakim możemy użytkować pojazd przy maksymalnej prędkości. Parametr ten określa się liczbą, która jest symbolem konkretnej liczby kilogramów na koło (np. 94 = 670 kg/koło).

Ważna informacja: nawet w obrębie jednego rozmiaru opona może posiadać różne indeksy i warto na to zwrócić uwagę przed zakupem. Zarówno indeks prędkości, jak i nośności również powinny być dobierane zgodnie z zaleceniami producenta.

Jak odczytać rozmiar na oponach?

Jeśli chcemy wybierać nowe opony na podstawie poprzednio używanego kompletu, należy poznać oznaczenia rozmiarów. Są one znormalizowane według europejskich norm. Dzięki temu, nie tylko zapis rozmiaru jest taki sam dla wszystkich opon, ale też dużo łatwiej go odczytać.

Jak odczytać oznaczenia rozmiaru opony? Weźmy przykładowy rozmiar opony – 205/55R16 91 H. Informuje on o sześciu parametrach opony.

 • 205 – szerokość opony (podawana w milimetrach),
 • 55 – profil opony (wysokość boku w procentowym stosunku z szerokości),
 • R – konstrukcja opony (R – radialna, D – diagonalna),
 • 16 – średnica felgi (podawana w calach),
 • 91 – indeks prędkości,
 • H – indeks nośności.

Właściwy rozmiar opon – wskazówki ogólne

Wiesz już, gdzie znaleźć właściwy rozmiar opon do swojego pojazdu oraz jak go odczytać. Na koniec pozostawiamy kilka ważnych wskazówek, jak dobrać rozmiar opon, by podróżować bezpiecznie!

 • Można stosować różne opony w pojeździe, jednak muszą być one identyczne w obrębie jednej osi (model, bieżnik, rozmiar, indeksy).
 • Nie należy stosować opon o niższych lub wyższych indeksach, niż te zalecane przez producenta.
 • Producenci opon zalecają, by opony posiadały podobny poziom zużycia bieżnika (maksymalnie 2 mm różnicy).
 • W rozmiarze opon można zastosować zamienniki, jednak muszą one mieścić się w normie odchylenia względem oryginalnych (od 1,5% do -2%).


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
A tak na marginesie warto wiedzieć
A tak na marginesie warto wiedzieć
1 rok temu

Wszystko ładnie pięknie ale czegoś tu brakuje. Przy zakupie opon mogą wystąpić trudności z weryfikacja daty produkcji opon. Ggy kupowałem za Chiny nie byłem w stanie odszyfrować daty produkcji. Zacząłem podejrzewać że nowe opony wcale nie są nowe a dwu lub trzy latki mogą mieć dekadę tyle że po regeneracji. problem z oponami jest bardziej złożony niż by na pierwszy rzut oka zdawało. Moim zdaniem warto dokładnie wiedzieć co się kupuje bo opony wcale nie są takie tanie jak również oznaczenia których jest więcej niż autor podaje ot choćby hałas opony podany w dB jest zależny od szerokości opon.