fbpx

Dzieci w szkołach zamiast Pana Tadeusza poznają teksty Zenka Martyniuka. Reforma oświaty “oszalała”


26 comments, 18
Subksrybuj nas na Google News

Muzyka disco-polo od kilku lat przeżywa swoje pięć minut. Zenek Martyniuk jest uważany za największą gwiazdę tego typu muzyki. Okazuje się, że twórczość Zenka doceniło ministerstwo edukacji, bo.. tekst “Przez Twe oczy zielone”ukazał się w najnowszym podręczniku do języka polskiego w klasie 6-stej.

W dużej mierze przyczyniła się do tego Telewizja Polska, która chętnie organizuje festiwale muzyki disco-polo i zawsze zaprasza Zenka Martyniuka. Prezes TVP Jacek Kurski często bawi się w pierwszym rzędzie i nie kryje swojej sympatii do muzyka.

W podręczniku do języka polskiego dla szóstej klasy znalazła się sparafrazowana piosenka zespołu Akcent. Uczniowie mają za zadanie podkreślić czasowniki i określić ich formy gramatyczne.

“Odkąd zobaczyłem ciebie, nie tknę jadła ni napoju. Ciągle czuję się jak w niebie, podczas ćwiczeń nawet w boju. Przez Twe oczy..” – czytamy we fragmencie.

Rodzice nie wierzą własnym oczom

“Niestety to prawda. Znalazłam w ćwiczeniach córki z polaka. Szok i niedowierzanie. Jeszcze trochę i teksty Zenka będą obowiązkowe na maturze”

Czytaj także: Premier skłamał, mówiąc o zerowym wzroście bezrobocia?! Dane GUS wskazują, że to koniec rynku pracownika.


GAZETA PLUS.PL – Jesteśmy tu dla Was! Komentujcie i udostępniajcie!!!


źródło: wp.pl


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

26 comments, 18

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
50
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
10
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
5
ZABAWNE
WOW WOW
2
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
3
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
11
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
3
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
47
NIE WIERZĘ
Subskrybuj
Powiadom o
guest
26 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
bakarax
bakarax
1 rok temu

https://podstawaprogramowa.pl/Szkola-podstawowa-IV-VIII/Jezyk-polski Nieprawda, co piszecie. Pan Tadeusz jest obowiązkowy w całości! Nie cierpię pis-u i Zalewskiej, zo to, co zrobili z edukacą, ale też nie wolno wierzyć wszystkim gazetom bądź artykułom!

wypad
wypad
Odpowiedź do  bakarax
1 rok temu

a czego bronisz??
Coz tego ze Pan Tadeusz obowiazkowy. Problemem jest to ze zajebiscie”AMBITNY” tekst jakiegos Martyniuka jest w podreczniku do polskiego . Czego to ma dzieci uczyc ?

Anoli
Anoli
1 rok temu

Nie jestem ani fanką Zenka, ani MEN. Myślę jednak i mam trochę wiedzy z zakresu edukacji. Piszę więc gwoli wyjaśnienia. Po pierwsze podręczniki nie są pisane na zlecenie MEN. Tworzą je różni autorzy na zlecenie wydawnictw, MEN tylko dopuszcza je do użytku. Po drugie, sparafrazowany tekst wygląda raczej na pewien rodzaj żartu literackiego. Nie ma się więc czym ekscytowac, ani tym bardziej bulwersowac. Trochę humoru w szkole na pewno nie zaszkodzi. Wierzę, że i nauczyciele, i uczniowie potraktują to z przymrużeniem oka. A nauka przez zabawę jest dobrym rozwiązaniem.

T.
T.
Odpowiedź do  Anoli
1 rok temu

Humor niskich lotów zaszkodzi młodym odbiorcom. Szkoła ma dawać wzorce. To jest chłam a nie wzorzec. Mickiewicz jest jeszcze w kanonie lektur obowiązkowych ale jak myślicie nauczyciele, co wybierze przeciętny uczeń-Pana Tadeusza czy Oczy zielone? Taki podręcznik utwierdzi ich w przekonaniu że Oczy zielone to dobry wybór. Jak można tak krzywdzić polską kulturę, edukację i młode pokolenie.

Pani z mięsnego
Pani z mięsnego
Odpowiedź do  T.
1 rok temu

Nie chodzi przecież o analizę i interpretację tego tekstu! Chodzi o podkreslenie czasowników. To ćwiczenie gramatyczne.

Filolog
Filolog
Odpowiedź do  Pani z mięsnego
1 rok temu

Dodam, że tekst zawiera błędy interpunkcyjne, a to już jest absolutnie niedopuszczalne w podręczniku do języka ojczystego.

probus
probus
1 rok temu

Nie skomentuję, bo dzieci mogłyby przeczytać co o tym sądzę!

Anna
Anna
Odpowiedź do  probus
1 rok temu

Jeśli bezmyślnie i bezkrytycznie uwierzyłeś w to, co napisał pan Skrzecz, to rzeczywiście lepiej nie komentuj. Uczę polskiego, więc śmiem twierdzić, że wiem trochę więcej na ten temat niż ty i pan, który uraczył nas tymi kłamstwami.

Ma.
Ma.
1 rok temu

Pan Tadeusz jest w ósmej klasie.
Wypada to wiedzieć gdy się pisze “zamiast”.

Student
Student
Odpowiedź do  Ma.
1 rok temu

A to ciekawe, bo ja miałem w II klasie LO.

Student
Student
Odpowiedź do  Student
1 rok temu

A szkołę skończyłem rok temu.

Edi
Edi
Odpowiedź do  Student
1 rok temu

Fragmenty Pana Tadeusza są już w szkole podstawowej, praktyczniej od 4klasy jakiś wycinek, w LO jest już cały ?

Anna
Anna
Odpowiedź do  Edi
1 rok temu

Cały jest już w podstawówce. Uczę polskiego i w programie, który realizuję, “Pan Tadeusz”w całości jrst już w 7 klasie.

Anna
Anna
Odpowiedź do  Student
1 rok temu

A to ciekawe! To do jakiej podstawówki lub gimnazjum chodziłeś? Może byłeś wtedy chory?

Anna
Anna
Odpowiedź do  Ma.
1 rok temu

Otóż to!

PiS
PiS
1 rok temu

Głosujcie na mnie kochani, kupujcie moje socjale

Edi
Edi
1 rok temu

Uczę w 6.klasie j.polskiego i akurat w naszym podręczniku nie ma, każde wydawnictwo zamieszcza inne teksty prócz tych które są w kanonie lektur obowiązkowych i muszą je przeczytać wszyscy uczniowie na danym poziomie edukacji. Martyniuk nie należy do kanonu lektur ani obowiązkowych ani uzupełniających, Mickiewicza nie ruszy. Można sobie taki kanon znaleźć na stronie MEN. Ten tekst to jest i tak mniejsze zło w porównaniu do”Ruda” czy “Baśka Barbara”,”Aleksandra” itp. ktòre już są hitami w przedszkolu ….

T.
T.
Odpowiedź do  Edi
1 rok temu

Nie ma mniejszego zła. Muzyka disco-polo tak w przedszkolach jak i w szkołach nie powinna być promowana i wciskana dzieciom. Jeśli dzieci naucza się słuchania (doceniania) muzyki o niskich walorach estetycznych to z Oczu zielonych przejdą szybko do Rudej. Szkoła ma uczyć wysokiej kultury słowa, nikt tej roli szkoły nie zastąpi. Chodzi o wzorce jakie czerpie dziecko, a przejmuje je na całe życie.

Anna
Anna
1 rok temu

Z zasady nie włączam się w żadne dyskusje na forach, ale dziś nie wytrzymałam. Pan Skrzecz powinien ponieść konsekwencje. Nie wolno bezkarnie pisać takich bzdur. Drogi Panie, proszę wskazać szkołę, w której rzeczywiście teksty Zenka M. są omawiane ZAMIAST “Pana Tadeusza”. Jestem polonistką i zapewniam Pana, że omawiam naszą narodową epopeję (“Bliżej słowa”, kl.7). Poza tym to nie jest tekst Zenka, a tylko jego parafraza (odsyłam do słownika). O ile zdążyłam się zorientować z zamieszczonej ilustracji, tekst nie jest też wcale zamieszczony w podręczniku jako tekst do omówienia, a jedynie w ćwiczeniówce jako żart ułatwiający opanowanie wiadomości o czasowniku. Można… Czytaj więcej »

T.
T.
Odpowiedź do  Anna
1 rok temu

Myślę, że tu nie chodzi o to co jest teraz ale o to do czego zmierzamy. Teksty sparafrazowanie czy zacytowane z piosenek disco-polo nie powinny się znaleźć w podręczniku do j. polskiego. Świadczy to o tym jaki poziom edukacji serwuje się Polakom. Nie wierzę, że poloniści bronią takiego chłamu. Są teksty piosenek na podstawie wierszy Tuwima, Marii-Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Brzechwy czy ks. Twardowskiego. To dzieła właściwe do szkoły. Żart w szkole ma być na poziomie i to nie poziomie disco-polo. Tragedia. Zdjęcie podręcznika jest prawdziwe, to podręcznik j. polskie do 6 klasy wyd. GWO.

Pani z mięsnego
Pani z mięsnego
Odpowiedź do  T.
1 rok temu

A przeczytał/a Pan/i polecenie do tego tekstu? Tekst nie ma znaczenia, chodzi o czasowniki! I ich formę gramatyczną. No ludzie kochani!

Filolog
Filolog
Odpowiedź do  Pani z mięsnego
1 rok temu

Tekst zawsze ma znaczenie. Po co serwować dzieciom parafrazę prymitywnego utworu, pokazywać wzorzec lichego wiersza?

Grzegorz
Grzegorz
1 rok temu

kolejny pseudoartykuł pseudodziennikarza…

Victor
Victor
1 rok temu

Skandal, szkoły produkują posłusznych kretynów i debili żeby łatwiej nimi było rządzić, Polacy stają się niewolnikami

Amon
Amon
1 rok temu

Instrukcja obsługi odkurzacza była by bardziej na miejscu

Adam
Adam
1 rok temu

Robienie dramatów a do zadania z gwiezdnych wojen dosłownie z takim samym poleceniem się już nikt nie czepia
nie rozumiem nie ma tu nic o tym po prostu wybrali taki tekst i trzeba podkreślić i tyle i to już jest ok a wy piszecie jakby by było zadanie uzupełnij tekst piosenki przez twe oczy zielone ludzie nie rozumiem po co takie dramaty !!!