fbpx

Unia Europejska żegna się z plastikiem.


2 Udostępnienia
Subksrybuj nas na Google News

Nie kupimy już  jednorazowych produktów plastikowych. Mowa tu o sztućcach, talerzykach, słomkach, rączkach do balonów , pudełkach na wynos, a nawet patyczkach do uszu.

Unia Europejska konsekwentnie walczy z nadmiarem plastiku. Dlatego też  z pierwszym stycznia wszedł w życie uchwalony w 2018 roku projekt zakazu wprowadzania na rynek jednorazowych produktów z tworzywa sztucznego.

Podatek plastikowy.

Został wprowadzony tzw. plastic tax. Oznacza to, że od każdego kilograma tworzywa, którego nie poddano przetworzeniu, państwo członkowskie zapłaci 80 eurocentów podatku. Sama organizacja WWF komentuje, że  plastikowe produkty “zanieczyszczają ekosystem  i są prawdziwym zabójcą oceanicznej fauny”, a nawet ich “selektywna zbiórka nie pomaga w ograniczeniu ich ilości.”

Butelki bez plastikowych nakrętek.

Pixabay

W lato w restauracjach mają pojawić się inne alternatywne i ekologiczne alternatywy dla plastiku.   Firmy i restauratorzy mają czas do 3 lipca 2021 by oczyścić swoje magazyny z plastików. Kolejny krok to pozbycie się plastikowych nakrętek oraz wykonywanie pojemników z  materiałów pochodzących z recyklingu (minimum w 25 procentach). Producenci napoi mają na to czas do 2025 roku.

W Polsce zaczęto mówić o  wprowadzeniu powszechnego w wielu innych krajach europejskich systemu kaucyjnego dla butelek plastikowych.


Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

2 Udostępnienia

Jaka jest Twoja reakcja ?

PŁACZĘ PŁACZĘ
0
PŁACZĘ
ALE WPADKA ALE WPADKA
0
ALE WPADKA
ZABAWNE ZABAWNE
0
ZABAWNE
WOW WOW
1
WOW
NIE LUBIĘ NIE LUBIĘ
0
NIE LUBIĘ
HAHA HAHA
0
HAHA
LUBIĘ TO LUBIĘ TO
0
LUBIĘ TO
NIE WIERZĘ NIE WIERZĘ
0
NIE WIERZĘ